BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Miles Davis - In A Silent Way (1969)

Milesas Davisas jazzo muzikos istorijoje žinomas dėl daugybės dalykų, nuveiktų darbų. Pirmiausia galime išskirti tai, jog šis žmogus, ko gero, įnešė svariausią kūrybinį įnašą pokario modernaus jazzo vystymesi – Milesas stovėjo prie tais laikais ,,nejazzu“ vadinto sudėtingo bebop ištakų, 1949 m. pateikė jazzo pasauliui ,,vėsųjį“ (cool) jazzą, inicijavo jazzo elektrifikacijos procesą, ko pasekoje gimė jazzo ir rocko sintezė Fusion, tapusi vyraujančia jazzo srove pasitraukus bebopui, bei pagaliau gilioje kūrybinėje brandoje vienas pirmųjų flirtavo su hip hop bei elektroninės pakraipos muzika. Ir visa tai tik labai glaustas kūrybinės retrospektyvos vaizdelis, kūrybos, kurioje muzikantas visuomet labiau pasižymėdavo kaip kompozitorius, kūrėjas, sugebėdavęs geriausiai išnaudoti savo grupės muzikantų potencialą negu kad kaip solo lyderis.

Albumą ,,In A Silent Way“ 1969 m. išleido ,,Columbia“. Šiuo darbu Milesas Davisas pradėjo savo keliones į elektrifikuoto jazzo pasaulį ir po metų pateikė sensacingą 40 metų vienų dievinamą, kitų vis dar neperprantamą ,,Bitches Brew“. Tačiau būtent ,,In A Silent Way“ albume juntamos pirmapradės Fusion gairės, Fusion, kurio ištakose Milesas į jazzą įtraukė (ar bent jau geriausiai ,,panaudojo“, leido atsiskleisti, iš naujo sužydėti) tokius virtuozus kaip gitaristas Johnas McClaughlinas, pianistai Herbie Hancockas, Zoe Zawinulas, Cickas Corea, būgnininkas Tony Williamsas ir kitus. Visi šie paminėti muzikantai ,,In A Silent Way“ yra lygūs ir visi vienodai prisideda prie to, kad šis albumas būtų laikomas unikaliu ir kertiniu jazzo istorijoje, po jo išleidimo jau praėjus net ir 42 metams.

M. Daviso Fusion kūryba kai kuriems klaustojams sunkiai ,,limpa“ dėl gana disonantiškų sąskambių, poliritmijos, sudėtingos kūrinių struktūrų, minimalaus melodiškumo. Kuo įdomus šis aptariamas diskas, kad jis skamba gana melodingai ir gana ,,nesunkiai“ paprastam klausytojui, neturinčiam ypatingų muzikalių savybių. Prie to labai prisideda pirmiausiai albumo klavišininkai bei Johnas McLaughlinas su savo virtuoziška gitara. Tiek klavišinių, tiek gitaros linijos groja skirtingo ritmo ir struktūros partijas, visgi jos tarpusavyje skamba darniai, melodingai. Klavišiniams ir gitarai tarsi ,,bendraujant“ tarpusavyje, pulsą kūriniuose (jų, beje, iš viso 2-u, tačiau padalinti į dar trumpesnes atkarpas) palaiko elektrinis Dave‘o Hollando bossas bei nepertraukiamai monotoniškai lėkštes be pokyčių didžiąją albumo laiko dalį virpinantis Tony Williamsas. Be paliovos virpančios lėkštės tarsi išduoda, jog netrukus garsas turėtų ,,pribręsti“ bei pasikeisti, pereinant į naują muzikinę dalį, tačiau niekas nekinta, pulsas išlieka toks pat, gitara ir klavišiniai atlieka savo improvizacijas, kartais į ši keistą pokalbį įstoja labai subtiliai skambantis Mileso trimitas arba Wayne‘o Shorterio tenoro saksofonas. Šis instrumentų garsynas skamba labai relaksuojančiai, migdančiai, švelniai. Tokia situacija nekinta iki antros kompozicijos vidurio, kai pagaliau būgnai ,,pramuša“ ir pagauna rocko muzikai būdingą ,,break“ ritmą, iki kurio, atrodo, eita visą albumą. Tačiau šis rockui būdingas elementas ilgai neužsibūna ir netrukus albumas vėl pereina į migdančią paskutinę dalį ,,In A Silent Way“.

Apibendrindamas aptartą diską, galėčiau pasakyti, kad tai vieną didžiausių įspūdžių man palikęs Mileso albumas, kuris yra geras pirmiausiai dėl muzikantų komandos profesionalumo ir jiems skirtos didelės erdvės pasireikšti. Kritikai iki šiol ginčijasi, kas tai – rockas ar jazzas. Į šį klausimą išties sunku atsakyti, ko gero, savotiška jazzo ir rocko siuita, kurioje jėgas apjungė jazzo ir rocko muzikos virtuozai ir kurių pastangomis jazzas ,,smigo“ 20-30-čiai metų į Fusion glėbį. Be jokios abejonės labai rekomenduojamas įrašas ne tik jazzo naujakuriams, bet ir apskritai muzikos mylėtojams. Į Fusion jazzą ,,įkirsti“ sunku, tačiau vieną kartą tai padarius, galima ten užsilikti ilgam laikui.

Patiko (1)

Rodyk draugams

1 komentaras | “Miles Davis - In A Silent Way (1969)”

  1.   emigrante rašo:

    Mano megstamas :]

Rašyk komentarą