BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Charles Mingus - Kind Of Mingus (10 CD Box Set)

Dažniausiai žinomiausios jazzo ikonos turi itin plačias diskografijas, kurios sparčiai plečiasi ir po muzikantų mirties. 10 diskų su Charles Mingus muzika tokiu atveju yra saldus radinys bet kuriam jazzo megėjui, negalinčiam pasigirti šio žymaus kompozitoriaus ir muzikanto įrašais savo asmeninėje kolekcijoje. Nors toks paketas atrodo itin apetetingai, visgi turi jis ir ne itin malonių aspektų. Na, bet apie viską nuosekliai.

Patvarioje slidaus kartono dežutėje randame 10 diskų, kiekvienas kurių atskirai įbruktas į tokio pat apipavidalinimo kartoninį voką. Leidinio autorius – ,,T2 Entertainment“, visgi dėl autorinių teisių ir legalumo iškyla tam tikri klaustukai, na, bet galų gale, tai nėra ir taip svarbu. Šešėlį legalumui meta pirmieji trys boxseto diskai – Minguso ir ,,kompanijos“ ilgas pasirodymas Vokietijoje, Štutgarte 1964 metais. Kiek teko domėtis, ši medžiaga niekad nebuvo išleista ir nefigūruoja jazzmeno diskografijos puslapiuose. Kad ir kaip ten būtų, šio koncerto medžiaga, mano akimis, vienas geriausių dalykų šioje kompiliacijoje (kuriai, kaip vėliau įsitikinsim, trūksta nuoseklumo ir logiškumo). Ilgi, su daug improvizacinių vietų, solo pasirodymų, gabalai palieka kiek nustebusią ir sutrikusią ne tik vietinę publiką, bet ir eilinį įrašo klausytoją. Drąsiai solo partijas atlieka ir pats Mingusas, kas ne taip ir dažna jo studijiniuose albumuose, - jo kontrabosas skamba it keistai greitakalbe kalbantis ateivis. Nieko nuostabaus, kad pačiam grupės vadovui ,,primetus“ tokią manierą, jazzas neretai suskamba free stiliuje, kaitaliojasi su hardbop ir kitais atspalviais.

Toliau rikiuotėje laukia 7 diskai, sukompiliuoti iš 1955-1961 m. laikmečio gabalų. Iš pradžių maniau, kad tai bus tiesiog studijiniai albumai, tačiau netrukus supratau, jog tai keistai ir nesuprantamai sukarpytų albumų koliažas.

4-ajame diske, pavadintame ,,Blue Cee“, dominuoja kūriniai iš 1957 m. darbo ,,The Clown“, 5-asis, ,,Passions Of A Woman“, savyje saugo daugiausia muzikinius artefaktus iš albumų ,,Tonight At Noon“ (1957) bei ,,Teddy Charles – The Word From Bird“ (1956) (yra ir kitų pavienių kūrinių iš kitų diskų). ,,Blue Cee“ kompiliacija skamba gana ,,į temą“, mat iš esmės tai ,,The Clown“ darbas ,,cirko dvasioje“ (istorija apie klouną) su pabaigoje vienu gabaliuku ,,ne iš tos operos“, tuo tarpu 5-asis diskas gerokai labiau stokoja racionalaus grūdo: sumesti skirtingų albumų ir skirtingų autorių kūriniai. Pirmus penkis kūrinius dar kažkiek vienija bendra plati tematika (romantika, jausmai ir panašūs dalykai, sentimentai), likę trys šiek tiek labiau krenta iš konteksto, mano galva.

Toliau seka du kompiliaciniai diskai, kurių branduolį sudaro ,,A Modern Jazz Symposium Of Music And Poetry” (1957) bei ,,Jazzical Moods” (1954). Pastarasis albumas dominuoja 7-ajame diske, tad nieko nuostabaus, kad jame vyraujanti muzika pasižymi tiek klasikine europine kompozicija, tiek ir cool jazzo ,,vėsumu” ir laisve. Vertas paminėjimo ir 6-asis diskas, kuriame vyraujantys gabalai iš ,,A Modern Jazz Symposium Of Music And Poetry” diskui suteikia geros garso kokybės, puikiai reprezentuoja tipinį Rytų pakrantės Bebopą.

Rinktinę užbaigia trys diskai, atitinkamai pavadinti ,,Jump Monk“, ,,Dizzy Moods“ bei ,,Trio“. ,,Jump Monk“ pagrindą sudaro ,,Pithecanthropus Erectus” kūriniai, tad veržlumo ir energijos čia netrūksta. 9-ajam diskui, savo ruožtu, netrūksta egzotiškų kraštų muzikos prieskonių, o paskutinysis man paliko įspūdį kiek netradiciniu sąstatu – kontrabosas, būgnai (perkusija) ir pianinas. Jokių pučiamųjų. Visi disko kūriniai paimti iš Minguso studijinio darbo ,,Mingus Three”. Taigi visa kompiliacija yra užbaigiama elegantiškai, subtiliai, dominuojant ryškiai ritmo sekcijai ir tradiciniam akomponimentui esant pirmame plane.

Logikos ir šalto proto šiam box setui trūksta. Yra nemažai ir grubesnių klaidų kūrinių ir albumų pavadinimuose. Kita vertus, mano galva, šis diskų rinkinys yra labai geras pasirinkimas tam, kuris pažindinasi su vyruku, vardu Charles Mingus. Visgi tai jazzo klasikos lobynas. Juoba, kuris ir kainuoja visai nedaug.

Patiko (1)

Rodyk draugams

komentarai (2) | “Charles Mingus - Kind Of Mingus (10 CD Box Set)”

  1.   watch rašo:

    Hello! Wonderful post! But this website is loading rather slowly.

  2.   tables basses design rašo:

    Hello there! Superb blog! I happen to be a regular website visitor (somewhat more like addict :P) of the website sadly I had a trouble. I’m possibly not absolutely certain if it is the right web site to question, but you’ve got no spam comments. I get comments frequently. Are you going to you help me? Cheers!

Rašyk komentarą