BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Harsh Noise Wall – Statiško triukšmo fenomenas

Prieš pradėdamas šį pažintinį straipsnį apie šių dienų ,,populiarią“ (skliaustai visgi būtini pabrėžiant labai trapų sąlyginumą) noise muzikos kryptį/srovę, norėčiau pažymėti keletą įvadinių dalykų. Šia rašliava nesistengiu išsamiai apžvelgti aptariamojo fenomeno plitimo/sklaidos ypatumų, raidos chronologijos, nesistengiu analizuoti pasaulinės šios krypties scenos (kas turbūt būtų labai sunku ar beveik neįmanoma), kitaip sakant, jokių ryžtingų ar labai prasmingų tikslų šioje rašliavoje neapsibrėžiu. Pagrindiniai mano tikslai kur kas kuklesni ir kiek ekshibicionistiniai: supažindinti tam tikrą auditoriją su šia (anti) muzika, interpretuoti jos santykį su manimi, pateikti tam tikras naudingas gaires pradedančiajam.

Įžangoje paminėjau, jog Harsh noise wall paskutiniu metu ekstremaliosios elektronikos undergrounde yra gana populiarus stilius (noiserių/poweristų kultūroje). Visgi šio skambesio užuomazgų reikėtų ieškoti dar praėjusio amžiaus paskutiniojo dešimtmečio antroje pusėje, o kaip pirmuosius šio noise postilio vėliavnešius reikėtų įvardyti The Incapacitants, Richard Ramirez, Vomir, The Rita. Šie projektai savu laiku grojo tai, ka galima buvo vadinti tiesiog harsh noise, tačiau su laiku šių projektų kopijuotojai, įkvėptieji, pasirinkę panašų garsinį braižą savo kūriamam triukšmui realizuoti, nusprendė, jog tai, ką jie pateikia klausytojams, nebegali būti vadinama tiesiog harsh noise, nes į tą pačią kategoriją krentantys atlikėjai skambėjo itin skirtingai: tarkime, garsusis Merzbow ar Masonna ir minėtieji Vomir, The Rita ar kiti. Taip netrukus į terminiją atėjo ,,Sienos“ (Wall) papildymas, kuris, gilinantis į skambesio ypatumus, yra labai logiškas ir suprantamas.

Taigi Harsh Noise Wall, kaip implikuoja pats pavadinimas, - tai statiško triukšmo ataka, galinti tęstis išimtiniais atvejais kaip įprastos muzikos kūrinys (tarkim 3 – 7 minutes), tačiau dažniausiai besitęsianti 20- 60 ar daugiau minučių – kaip pats atlikėjas užmano. Taigi visas įrašas – pastovus triukšmas, be progresijos, be regresijos. Savotiška masyvaus garso siena, kaskart su savitu ,,skambesiu“, diapazonu, masyvumu. Žinoma, tam tikri pokyčiai garse vyksta (tai nesunku įžvelgti), tačiau pats šios ,,muzikos“ varikliukas – grėsmingas garso sistemos išeinamąsias draskantis triukšmas daugiau ar mažiau išlieka per visą kūrinį.

Aptartoji formulė, pagalvosit, sudaro galimybės šiuo ,,menu“ užsiimti dažnam bent kiek garso manipuliaciją/kūrimą suprantančiam asmeniui. Ir iš tiesų turbūt reiktų pabrėžti, kad šioje scenoje (kad ir koks tai būtų neapibrėžtas mistinis reiškinys) šiomis dienomis privisę daugybė vienadienių projektų, leidžiami mėgėjiški leidinukai mažais tiražais, ,,kūryba“ platinama internetiniais kanalais. Būtent dėl šios priežasties aprašant šį noise postilį norėčiau remtis gerai žinomais laiko patikrintais aukščiau paminėtais vardais, kurių kūrybos kokybė juntama (ją įvardyti, sutikite, yra sunku, ją reikia justi) ne tik garsine prasme, bet ir vizualine, koncepcine. Pavyzdžiui, Richardas Ramirezas savo projektuose nuolat flirtuoja su seksualinėm/erotinėm/fetišistinėm temom, The Rita vienaip ar kitaip remiasi itališkąja Giallo meno stilistika, dažnai netiesiogiai paliečia smurto, agresijos temas, kaip vizualinį konceptą panaudoja ryklį (autoriaus asmeninė manija), dar kiti remiasi gamtos stichijom, medicina, pornografija ir tt. Tam tikras vizualizavimas, mano galva, čia yra ypač svarbus, mat jis nubrėžia tam tikras ribas, gaires, prie kurių pasilieka klausytojas. Jomis sekdamas jis pats individualiai interpretuoja tai, ką girdi, liekas vienas priešais ,,sieną“. Gal tai ir skamba poetiškai ir per daug išpūstai, visgi taip ir yra. Juk panaši situacija yra ir su taip vadinamu ,,tikruoju“ menu: autoriaus nupieštas abstraktus paveikslas yra mįslė meno vartotojui, kurią jis stengiasi įminti pagal savo suvokimą, remdamasis esamais ženklais ir simboliais.

Kitas aptariamo stiliaus žavumo aspektas – savotiška hipnozė. Kai turi reikalą su statišku garsu, nori nenori jis tave užhipnotizuoja, migdo, padaro apsnūdusį ir nedarbingą. Ko gero, tai neturėtų stebinti. Žmogaus protas linkęs ilsėtis, kai girdimas garsas yra monotoniškas ir vientisas. Tokia yra ir tyla. Tad klausant ,,sienos“, žmogus nejučia ją priima kaip įprastąją garsinę aplinkos situaciją, ,,susigyvena“ su ja. Pasibaigus įrašui, klausytojas neretai atbunda, sureaguoja, mat ilgą laiką girdėtas ir ,,prisijaukintas“ garsas dingsta, įvyksta dinaminis pokytis – stoja tyla. Būtent dėl aptartų ypatumų neretai Harsh Noise Wall‘o yra klausomasi miegant, jis naudojamas kaip priemonė norint užmigti (patikrinta – veikia puikiai).

Nors Harsh Noise Wallas dažnai yra kritikuojamas dėl savo primityvumo (sutinku, kad ,,atlikėjas“ gali įrašinėti savo ,,muziką“ ir tuo pačiu metu ramiai eiti nusnusti, pavalgyti ar atsigerti alaus, o po to grįžti apytikriai kai baigsis laikmenos talpa), ,,mados“, tačiau sunku ir nuginčyti, jog ši kryptis sparčiai evoliucionuoja, randasi įdomių, novatoriškų projektų, pateikiančių vis kažką nauja, intriguojančia. Gal šiame straipsnelyje aš ir per daug giriu ar žaviuosi ,,siena“ (domiuosi šia scena saikingai ir ne per daug, labiau linkstu į žinomus vardus), visgi su kiekvienu įrašu vis dar randu, ką joje ,,explorinti“. Rekomenduoju ir Jums, nebijantiems iššūkių.

Keletas, mano galva, neblogų albumų:

The Rita – Bodies Bear Traces Of Carnal Violence

LHD – Opaque

Vomir/Mixturizer Split (MC)

Roman Torment – Skin Game

The Incapacitants – As Loud As Possible

Rusalka – Mother Insect Flesh

Keletas ,,jutubinių“ mėginių (per jutubą trūksta masės):

THE RITA:

http://www.youtube.com/watch?v=nXoljrXTPi4

http://www.youtube.com/watch?v=0YcpzW9g5Iw

VOMIR:

http://www.youtube.com/watch?v=I3zeYV4oN2A&feature=related

Various Artists – TOTAL SLITTING OF THROATS:

http://www.youtube.com/watch?v=BCoHXu5AfcE

Patiko (2)

Rodyk draugams

1 komentaras | “Harsh Noise Wall – Statiško triukšmo fenomenas”

  1.   tables basses rašo:

    Hi there! Incredibly good blog! I’m a frequent website visitor (far like addict :P) of the website however , I had a problem. I’m not necessarily certain that if it is the right place to question, but there are no spam comments. I receive comments on a regular basis. Could you help me? Appreciate it!

Rašyk komentarą